Grandmillenial stil – bunt protiv prošlosti ili nešto drugo?
Želim odmah da naglasim, na samom početku, da to što je ovaj stil o kojem će biti reči u predstojećim redovima, primarno definisan kao stil mlađe populacije (od ranih dvadesetih do kasnih tridesetih) nipošto ne znači da među starijima nema onih kojima se isti dopada.
Ili da iz nekog razloga ne bi trebalo da vam se dopada…
Znamo već da enterijer treba da bude odraz našeg unutrašnjeg osećanja, kao i potreba.
Postavlja se pitanje zašto se mladi okreću baš ovom stilu, poznatom i kao Grandmillenial stil?
Termin, relativno mlad po nastanku (oko 2019) predstavlja spoj starog i modernog, a plod je svojevrsnog bunta mlađe generacije protiv današnjih minimalističkih, monohromatskih i poprilično sterilnih stilova u enterijeru.
Ono što je meni bilo pomalo čudno u čitavoj priči oko stila jeste to što sam ja mislila (recimo, pretpostavljala) da mladi vole moderno, jednostavno, nepretenciozno i svedeno. Biće da vole, ali obogaćeno detaljima koji asociraju na neka prošla vremena, ponajviše na ušuškanost bakine kuće.
(Izvor: Pinterest)
Tekstura ima raznih (čak je miks i poželjan), dekor je veoma upečatljiv, nameštaj nasleđen, i krupan. Ponekad deluje kao da je jednostavno ubačen tu, da ne pripada, ali se vremenom odomaćio.
(Izvor: Pinterest)
Šta je poenta?
Mešanje naizgled nespojivog – tamnog drveta sa porcelanskim posuđem. Tu su volani, vezena posteljina, zavese sa cvetnim šarama, floralne tapete. Naglasak je na svežem i modernom, iako na prvi mah može da deluje kao da se radi o starom nameštaju koji guši prostor.
(Izvor: Pinterest)
Dodir modernog je u manjini u odnosu na vremešne materijale i komade nameštaja, ali je najupečatljiviji u dekoru (npr. zlatne, bronzane, hromirane ili metalne vaze), kao i u kvakama, šarkama, okvirima i osvetljenju.
(Izvor: Pinterest)
Kada se pojavio tačno ovaj stil? To niko ne može sa sigurnošću da tvrdi. Ali je odraz potrebe da se u sadašnjost koja je užurbana, a često i bez duše, unese baš to – doza autentičnosti, a samim tim i topline.
(Izvor: Pinterest)
Zašto se evocira prošlost u vidu bake i njenih miljea i cvetne posteljine?
Jer većina odraslih ljudi, a koji su imali tu povlasticu da vreme provode sa bakom i dekom, danas najlepša sećanja vezuje upravo za te periode iz detinjstva. Roditelji naših roditelja su ti koji su uvek bili bezrezervno za nas, nikada nas nisu grdili ni korili, a živeli su u domovima koji su reflektovali njihovu dušu – otvorenu, toplu, mirisnu, nezaboravnu.
(Izvor: Pinterest)
Verujem da Grandmillenial stil i mnogi kod nas vole i unose u svoj životni prostor. Mi se tako vraćamo našoj tradiciji i korenima, inkorporirajući neke rustične detalje kako bismo ih sačuvali od zaborava.
I dopada mi se što sve više, kako običnih ljudi, poput vas i mene, tako i svetski poznatih dizajnera i dekoratera, počinje da ima sluha za ovakve stilove, koji oplemenjuju moderno.
(Izvor: Pinterest)
I da završim citatom jedne svetske dizajnerke o Grandmillenial stilu: „Mislim da je ovaj stil tako uspešan jer je tako zabavan i pun ličnosti… Oslobađa vas da donosite odluke o dizajnu i stvarate prostor koji je sve samo ne sterilan i bezličan. Ovaj veliki stil vas ohrabruje da budete drugačiji, i mislim da, posebno danas, to prija mnogim ljudima.“
Kako se vama čini ovaj stil? 🙂
Olivera Stanković
Odličan tekst.