Zimska dekoracija koja nije novogodišnja… pružiće vam potpun zimski, cozy and fluffy ugođaj 😍

Svi mi najviše vremena provodimo u dnevnoj i spavaćoj sobi. Jasno je i zašto. Oni koji svoj profesionalni poziv obavljaju povremeno ili stalno od kuće, često obitavaju u radnom kutku. S obzirom da nam je zima uveliko pokucala na vrata (nadamo se i prvom pravom snegu uskoro), ništa lepše od ušuškane, tople i udobne atmosfere u svom domu sa najmilijima.

Neki su već okitili prostor novogodišnjom dekoracijom, neki će tek, ali ova vrsta zimske dekoracije odnosi se na nešto drugo – na vaš životni prostor, da ga upotpuni, učini korisnijim i lepšim u enterijeru, a opet, da sve što sada ubacite, može da se iskoristi i kasnije, odnosno da nađe svoju svrhu i u budućnosti.

Ono što je najzanimljivije (a i najlepše) kada je zimski dekor u pitanju, jeste činjenica da možete bukvalno svakoj prostoriji u domu dati novi šmek, i to bez previše novca i mnogo stvari ili detalja. Da, čak je i kupatilo uključenu u ovu čarobnu, decembarsku bajku 🤩

Zimski dekor u dnevnoj sobi

Iako verujem da dosta vas voli sneg i snežne čarolije (barem sam ja takva…), poenta je da dok nema snega, mnogo više vremena provodimo unutra nego napolju. Posebno ako su kiša i vetar češći nego suvi i tihi mraz. To znači da će vam omiljena prostorija postati dnevni boravak, a uz dodatne detalje i dekor, vaša dnevna soba neće biti samo elegantno utočište, nego i toliko prijatno da jednostavno nećete želeti da izađete iz nje (sem kad baš morate, do frižidera i eventualno toaleta… 😆)

Šta, zapravo, predstavlja taj zimski dekor? Da ne pomislite da je opet neka novina u svetu dizajna enterijera i nešto što je aktuelni hit i trend… Ovo su tople teksture, boje i slojevi (prekrivki, svetla, jastučića, draperija… čega god vam se sviđa).

Koji su to predlozi za dnevnu sobu, hajmo redom:

  1. Ćebići gde god i koliko god vam je potrebno
  2. Zanimljiva, nesvakidašnja tekstura, uz obaveznu vunu
  3. Pletena ćebad, em su estetski momenat, em veoma prijaju oku, a i telu
  4. Unesite boje, posebno ako vam preovladavaju bež, sivi i drugi neutralniji tonovi. Duboki, raskošni i bogati tonovi će učiniti čudo – od crvene, žute, pa preko plave i zelene.
  5. Sezonski materijali su a must! Drvo, krzno, ukrasne grančice, šišarke, cepanice drva (ako imate kamin, a može i ako ga nemate, kao lep detalj u korpi ili negde sa strane). Takođe, uvek delove zidova možete prekriti organskom teksturom i prirodnim materijalima, i postaviti na police i stočiće drvene činije. Drvene površine su upravo ono što asocira na zimu i zimsku magiju.
  6. Unesite fenjere, podne lampe, sveće. Kada padne veče i pogasite glavne izvore svetlosti, ovi ambijentalni izvori će pružiti romantiku i spokoj kom ćete se prepustiti bez oklevanja.

Spavajte u svojoj spavaćoj sobi kao beba

Prva, najlakša, a tako efikasna stvar koju možete da izmenite u spavaćoj sobi jeste vaša posteljina. Neka bude mekana, deblja, lepog i prijatnog materijala (poput pamuka ili pliša). Još kad dodate posebnu teksturu, poput shaggy tepiha, pletenog ćebeta ili podnog jastučeta od jute, vaša spavaća soba će postati vaš omiljen kutak za odmor i regeneraciju. Ne zaboravite ni na draperije i zavese – zamenite tanje one debljim i raskošnijim, i začas ćete se osetiti sigurno i prijatno tokom zimskih meseci.

Kuhinja i trpezarija su omiljena mesta okupljanja

Nekada i sasvim sitna promena u okruženju koje svakodnevno gledate dok spremate ručak ili perete sudove može vam doneti osmeh na lice i učiniti momente provedene u kuhinji čarobnim. Nije toliko važno je li vaša kuhinja mala ili baš po vašoj meri, postoje stvari koje mogu vaš prostor gde se krčka, dinsta, secka i na kraju sve to konzumira, da učine prijatnijim i daju mu dušu?

  1. Neki stakleni akcenti, poput tegli, činija ili ukrasnih posudica sa poklopcem – još ako ih napunite slatkišima, lizalicama, belim slezom, medenjacima, dobićete jednu lepu, zimsku idilu, sa osećanjem iščekivanja Deda Mraza i novogodišnjih poklona.
  2. Trpezarijski sto ne mora da bude opremljen samo kad se obeduje – uvek možete postaviti interesantan stonjak (npr. karirani crveno-zeleni, ili crveni sa zlatnim nitima, ili čak neki sa snežnim i novogodišnjim motivima). Takođe, lepe staklene vaze sa osušenim bobicama ili grančicama će dodatno osvežiti vaš sto.
  3. Pravo osvetljenje ne bi trebalo zanemariti – uz hladne i kratke dane, topla svetlost i ogledala mogu da doprinesu utisku toplog sjaja sunčeve svetlosti. Površine sa refleksijom su takođe dobra ideja u kuhinji ili trpezariji.

Kupatilo je mesto gde se opuštate i pročišćavate svoje telo

Kada razmišljate o kupatilu svakako morate imati na umu da je to mesto gde ima dosta vlage te i nije baš poželjno mnogo eksperimentisati. Ali svakako možete učiniti da vam staro kupatilo na koje ste već navikli zasija nekim novim sjajem, i to samo pomoću par sitnica i detalja.

  1. Kupanje uz sveće – zašto da ne, ako imate pravu kadu gde volite da se opustite u eteričnim uljima i mirišljavoj soli, a plus i negde mesta sa strane gde biste mogli par sveća da postavite da nesmetano stoje i budu jedini izvor svetlosti u vašoj kućnoj sauni.
  2. Ubacite neke nove printove i teksture – počevši od zidova i podova, pa preko peškira ili stakla/zavesa pri tuš kabini. Geometrija, nordijski stil, apstrakcija – na vama je da odaberete šta vam se dopada.
  3. Unesite šišarke i grančice – dekor za koji vam nisu potrebne ni pare ni namenska poseta prodavnici. Samo izađite u prijatnu, zimsku šetnjicu, negde među drveće i naći ćete sve što vam je potrebno za vaše kupatilo.

Naravno, navedeni dekorativni elementi mogu da se kombinuju međusobno, i da neke od njih inkorporirate i u hodnik, ulazni deo, radnu sobu, dečiju sobu itd. Samo je potrebno da pustite mašti na volju, da se igrate, i da istovremeno imate na umu da je uvek manje više, i da jednostavnost nikad nije bila i neće biti prevaziđena ako želite otmenost, prijatnost i suptilnost u vašem enterijeru.