Kako urediti dom sa malom decom i pri tome naći svoj mir? (Muke i lepote roditeljstva u 4 zida)
Kao mladi budući roditelj, ili još kao nevenčani par, vrlo je verovatno da ste se pitali gde ćete živeti skupa i kako će izgledati vaš zajednički život bez dece, a posle nakon dece. Kako urediti stan kada imate malu decu? je jedno od čestih pitanja upućeno čika Google-u. Jer, svi znamo (mnogi su nam pričali, kao tešeći nas, a u stvari potajno likujući što ćemo i sami proći kroz fazu zvanu roditeljstvo) da kada dođu deca ništa više nije isto. Ništa više ne može biti isto. Pa čak ni prostor u kojem boravimo.
Da li je, zaista, tako?
Stan po potrebi deteta?
Dizajn enterijera za porodice sa malom decom i uređenje enterijera za mladi bračni par nije i ne može biti isto. Vaše navike i potrebe bez dece više ne piju vodu kada dođe dete, Najpre jedno, a potom drugo. Vi, hteli ili ne, postajete neka vrsta automatizovane mašine-čoveka koji se trudi da radi deset stvari istovremeno, sve dok ne pregori. A to nam se svima desilo, sigurno nekoliko puta. Sa prvim detetom pogotovo.
Šta će se promeniti kada dođe dete?
- Nećete više moći spavati noću kao ranije (jer beba prvih nekoliko meseci ima noćne podoje)
- Nema dugog spavanja ujutro, ako ste tako navikli (jer se bebe bude najčešće veoma rano, radi podoja i presvlačenja, da bi tek nakon toga produžili spavanje)
- Možda će beba imati potrebu za vašom češćom blizinom, što će vam biti otežavajući faktor prilikom kuvanja, spremanja, idenja u toalet, itd.
- Čim krene da se okreće i prevrće, moraćete voditi računa da ostavljate dete na bezbednom mestu, zbog mogućeg pada ili udarca
- Prvi koraci znače i potencijalne ozlede, kako o oštre ćoškove, tako i na staklene predmete, ali i na uređaje u kuhinji (rerna na primer)
Ovo su neke bazične stvari sa kojima ćete se upoznati kada stigne beba. Istina, nisu sve bebe iste, ali jedno je svima zajedničko: traže vašu pažnju i brigu i dan i noć.
Da li je tada potrebno da žrtvujete sopstveni komfor (i život) zarad novopridošlog člana? Ako slušate svekrvu, babe, rođake, komšinice – apsolutno! Ako slušate racionalne i praktične majke, reći će vam – samo zadovoljna majka je dobra majka. I to je sto posto tačno.
Hajde da damo odgovore na gore navedene tačke i kako vaš enterijer može da bude savršena oaza i za vaše dete, ali i za vas.
- Rešenje bračnog kreveta sa krevecem pored majčine strane, pri čemu je spuštena ogradica idealno rešenje za noćni kontakt i podoje. Blizu ste, ali ne postoji opasnost da slučajno povredite dete. Takođe, na ovaj način čuvate i svoj brak. Jer svi znamo iz svoje okoline dosta priča gde se muž preseli u dnevnu sobu, a majka spava u krevetu sa decom.
- Ako nema dužeg jutarnjeg sna, neka vam rutina postane leganje sa bebom, ili što je ranije moguće, a ustajanje isto što ranije, kako biste imali vremena za sebe. Taj jutarnji mir je nešto najsvetije i najmoćnije što sam ja imala kao roditelj. Posebno sa prvim detetom. Namestite svoj omiljeni kutak, bilo na terasi, ili u nekom ćošku stana gde ćete biti okruženi samo onim što vas smiruje i opušta: savršenim pogledom, pozitivnim afirmacijama, opuštajućom muzikom, mirisnim svećama, kafom u lepo dizajniranoj šolji.
- Dete koje vas traži non-stop? O, da, to mi je tako poznato… moja ćerka, inače prvo dete, je bila takva. I vrlo zahtevna, plačljiva, danju retko i slabo spavala, noću se budila… a zamislite, kengur je obožavala! Nađite način da dete bude blizu vas, pored vas, dok obavljate i druge stvari u kući. Nabavite električnu ljulju, dobra kolica, ili jednostavno kengur, i dobićete svoj mir. A i beba će se osećati opuštenije i sigurnije.
- Niži nameštaj je idealan za parove sa manjom decom. Takođe, kada dođu u fazu da se okreću, prevrću, hvataju ručicama sve i svašta, porazmislite o ogradici. Mi smo imali veliku ogradicu gde je komotno moglo 5-6 dece da stane u isto vreme. Puna mekanih, plišanih igrački, zvečki, visuljaka i loptica je savršena opcija kada morate dete da ostavite na par minuta ili malo duže. Znate da je bezbedno i da se neće povrediti. Idealan scenario je da imate open space prostor – da su dnevni boravak, kuhinja i trpezarija spojeni, te će tako dete moći i da vas vidi i da vas čuje, a i vi njega.
- Obli i prirodni nameštaj je prava stvar za male mangupe koji tek uče da hodaju ili bauljaju još nesigurno na nožicama. Izbegavajte staklo (barem u donjim zonama), oštre predmete i ivice, čupave tepihe (odabrati pravi tepih je veoma bitno kada su deca tu), i opasne vrste cveća koje bi mogli da stavljaju u usta (bezbedni su filadendroni, fikusi, biljka zmija, širokolisne palme, aloja vera, bostonska paprat, lavanda, itd., ali to ne znači da dete treba da listove kida i stavlja u usta). Takođe, gledajte da rerna ima izolaciju na staklu, odnosno da nije vruća kada nešto pečete, a ako volite kamine i sveće u domu, razmislite o onima sa LED plamenom, koji ne može da opeče kožu.
Roditeljstvo kao inspiracija za zdrav nameštaj u enterijeru
S obzirom da smo se dotakli priče o zdravom nameštaju, treba imati na umu da ovo nije samo floskula novog doba. Naučno je dokazano da je priroda ta koja nam daje pozitivnu energiju i čini nas srećnijim, ornijima i zdravijima. Provodeći dosta vremena unutar doma, pogotovo čim stigne beba i u zimskim mesecima, nije zgoreg zapitati se Kako enterijer utiče na vaše mentalno zdravlje?
Nameštaj od drveta, plute, ratana, jute, prirodnog kamena je nešto čemu bi trebalo da stremite koliko god je to moguće. U dečijoj sobi je drvo idelana materijal za krevete, stolice, stočiće, a pod od plute, kao i table od plute su eko varijanta koja će uneti dobru energiju i bolji imunitet za vaše najmanje. Nije loše pored kreveca i da nabavite noćne LED lampe koje će ne samo da pruže interesantan estetski doživljaj vašem detetu, već će i da ublaže mrak kojeg se mnogo dece plaši, ali mogu i da posluže prilikom presvlačenje ili noćnog hranjenja. Osim zidnih i noćnih lampi, drvene igračke su sjajan vid zabave, od onih najmlađih pa do starije dece. Ne samo da su zdravije od plastičnih opcija, već su i dugotrajne, i poseduju toplinu drveta.
Zdrav ambijent za zdravu porodicu
Skorašnja istraživanja su pokazala da ako neka osoba u proseku živi 80 godina, oko 72 godine će provesti u enterijeru. Fascinantno, čak pomalo i zastrašujuće, priznaćete. Iz tog razloga prirodni materijali u uređenju vašeg doma bi trebalo da budu prvi i poslednji izbor. Ne samo da oplemenjuju prostor, već su zdraviji. A ako imate malu decu, ili ih planirate, pa zašto ne biste svesno uticali na smanjenje unutrašnjih zagađivača. To možemo da učinimo na nekoliko načina:
- Uvođenjem odgovarajuće ventilacije
- Izlaganjem većoj količini prirodne svetlosti
- Prisustvom biljaka i zelenila
- Biranjem modernih, netoksičnih, održivih materijala za enterijer (podovi, zidovi, prirodna izolacija, nameštaj, dekor…)
Na ovaj način ne samo što ćete se i sami osećati bolje i imati više energije, već ćete svoje potomke odgajati u zdravom okruženju, učiti ih da poštuju prirodu, ali i da gaje prema prirodi i prirodnim materijala naklonost i ljubav. Što dalje doprinosi većem razvoju svesti o neophodnom očuvanju naše okoline i planete Zemlje na duže staze.
Jer, zdrava porodica, fizički i mentalno je osnov svega i glavna karika društva.
(Izvor fotografija: Pinterest;
fotografija LED lampe lisica – https://twon.rs/lija-zidna-lampa.html)
Leave a Reply